Sunday, April 19, 8:00 AM - 5:00 PM

Sunday, April 19, 12:00 PM - 5:00 PM

Registration
Room: Level 3
Track(s)

Monday, April 20, 7:00 AM - 5:00 PM

Registration
Room: Level 3
Track(s)

Monday, April 20, 7:00 AM - 5:30 PM

Monday, April 20, 7:00 AM - 7:00 PM

Monday, April 20, 7:30 AM - 12:30 PM

S&C Electric Company Factory Tour
Session Number: TT-01
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Monday, April 20, 7:30 AM - 2:30 PM

Monday, April 20, 7:30 AM - 5:00 PM

Monday, April 20, 7:30 AM - 6:00 PM

Monday, April 20, 8:00 AM - 12:00 PM

ComEd Tech Center
Session Number: TT-03
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

GIS / GIL Hot Topics
Session Number: TUT-02
Track(s)

Monday, April 20, 8:00 AM - 1:00 PM

Suzlon Wind Turbine Training Center Tour
Session Number: TT-02
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Monday, April 20, 8:30 AM - 4:30 PM

Monday, April 20, 12:00 PM - 4:00 PM

CRRC SIFANG America Railcar Assembly Facility Tour
Session Number: TT-04
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Monday, April 20, 5:30 PM - 9:30 PM

Monday, April 20, 6:00 PM - 9:00 PM

Tuesday, April 21, 7:00 AM - 8:00 AM

Tuesday, April 21, 7:00 AM - 9:00 AM

Tuesday, April 21, 7:00 AM - 5:00 PM

Registration
Room: Level 3
Track(s)

Tuesday, April 21, 7:00 AM - 5:30 PM

Tuesday, April 21, 7:00 AM - 6:00 PM

Tuesday, April 21, 7:30 AM - 2:30 PM

Tuesday, April 21, 7:30 AM - 5:00 PM

Tuesday, April 21, 7:30 AM - 6:00 PM

Tuesday, April 21, 8:00 AM - 5:00 PM

Tuesday, April 21, 8:30 AM - 1:30 PM

G&W Electric Company Factory Tour
Session Number: TT-05
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Tuesday, April 21, 9:00 AM - 2:00 PM

Housing Assistance
Room: Level 2 5
Track(s)

Tuesday, April 21, 9:30 AM - 12:30 PM

Community of the Future Tour
Session Number: TT-06
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Tuesday, April 21, 10:00 AM - 11:30 AM

Tuesday, April 21, 10:00 AM - 5:00 PM

Member Lounge
Room: Registration Area-Level 3
Track(s)

Tuesday, April 21, 10:15 AM - 5:00 PM

Exhibit Hall Open
Room: Exhibit Hall-Level 3
Track(s)

Tuesday, April 21, 11:15 AM - 12:15 PM

Strengthen Weak Grids Using Hybrid Synchronous Condensers
Session Number: INV1
Room: Stage 1 - Expo Hall
Track(s)
Sponsored by: ABB, Inc.

Tuesday, April 21, 11:30 AM - 1:00 PM

Tuesday, April 21, 12:00 PM - 1:00 PM

Switchgear Camera System for Power Grids
Session Number: INV2
Room: Stage 2 - Expo Hall
Track(s)
Sponsored by: KAPPA Optronics, Inc.

Tuesday, April 21, 12:30 PM - 3:30 PM

John G. Shedd Aquarium Rooftop Solar Tour
Session Number: TT-07
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Tuesday, April 21, 12:45 PM - 1:45 PM

Tuesday, April 21, 1:15 PM - 4:00 PM

Chicago Architecture Center
Session Number: TT-08
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Tuesday, April 21, 2:00 PM - 3:00 PM

T&D Control Center of the Future
Session Number: INV8
Room: Stage 2 - Expo Hall
Track(s)
Sponsored by: Accenture

Tuesday, April 21, 3:00 PM - 5:00 PM

Tuesday, April 21, 3:30 PM - 5:30 PM

Engineer of the Future
Session Number: SS01
Room: S406/Vista Room
Track(s)

Tuesday, April 21, 6:00 PM - 7:30 PM

Wednesday, April 22, 7:00 AM - 8:00 AM

Wednesday, April 22, 7:00 AM - 9:00 AM

Wednesday, April 22, 7:00 AM - 5:00 PM

Registration
Room: Level 3
Track(s)

Wednesday, April 22, 7:30 AM - 2:30 PM

Wednesday, April 22, 7:30 AM - 5:00 PM

Wednesday, April 22, 7:30 AM - 6:00 PM

Wednesday, April 22, 8:00 AM - 9:30 AM

Tour of Exhibit Floor
Session Number: CP01
Room: Expo Hall
Track(s)

Wednesday, April 22, 8:00 AM - 11:30 AM

John G. Shedd Aquarium Rooftop Solar Tour
Session Number: TT-09
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Wednesday, April 22, 8:00 AM - 5:00 PM

Wednesday, April 22, 8:00 AM - 10:00 PM

Wednesday, April 22, 9:00 AM - 5:00 PM

Housing Assistance
Room: Level 2 5
Track(s)

Wednesday, April 22, 9:00 AM - 6:00 PM

Member Lounge
Room: Registration Area-Level 3
Track(s)

Wednesday, April 22, 9:15 AM - 12:00 PM

Chicago Architecture Center
Session Number: TT-10
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Wednesday, April 22, 9:45 AM - 11:45 AM

How to Engineer Your Success
Session Number: CP02 & YP3
Room: S102
Track(s)

Wednesday, April 22, 10:00 AM - 6:00 PM

Exhibit Hall Open
Room: Exhibit Hall-Level 3
Track(s)

Wednesday, April 22, 10:15 AM - 11:15 AM

Innovations and Future of Underground Distribution Reliability
Session Number: INV7
Room: Stage 1 - Expo Hall
Track(s)
Sponsored by: IMCORP

Wednesday, April 22, 11:30 AM - 12:30 PM

DERMS – Balancing Business and Reliability: Best Practices
Session Number: INV9
Room: Stage 1 - Expo Hall
Track(s)
Sponsored by: Quanta Technology

Wednesday, April 22, 12:00 PM - 1:00 PM

Analytical and Regulatory Modeling Anticipates the Feeder of the Future
Session Number: INV4
Room: Stage 2 - Expo Hall
Track(s)
Sponsored by: S&C Electric Company

Wednesday, April 22, 12:00 PM - 2:00 PM

Speed Networking Student Lunch
Session Number: CP03
Room: S102
Track(s)

Wednesday, April 22, 1:30 PM - 4:30 PM

Community of the Future Tour
Session Number: TT-11
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Wednesday, April 22, 2:30 PM - 4:30 PM

How to Leverage Your Strengths
Session Number: CP04 & YP4
Room: S102
Track(s)

Wednesday, April 22, 3:30 PM - 4:30 PM

Maximizing Energy Storage Benefits in Large Utility Grids
Session Number: INV5
Room: Stage 1 - Expo Hall
Track(s)
Sponsored by: ABB Inc.

Wednesday, April 22, 4:00 PM - 5:00 PM

Wednesday, April 22, 4:30 PM - 6:00 PM

NETWORKING RECEPTION
Room: Exhibit Hall-Level 3
Track(s)
Sponsored by: 


Wednesday, April 22, 5:00 PM - 6:00 PM

Reducing Cable Strikes the Sustainable Way
Session Number: INV11
Room: Stage 1 - Expo Hall
Track(s)

Wednesday, April 22, 5:00 PM - 7:00 PM

Student Poster Session
Session Number: CP05
Room: Expo Hall
Track(s)

Thursday, April 23, 7:00 AM - 8:00 AM

Thursday, April 23, 7:00 AM - 9:00 AM

Thursday, April 23, 7:00 AM - 10:00 AM

Registration
Room: Level 3
Track(s)

Thursday, April 23, 7:00 AM - 5:00 PM

Thursday, April 23, 7:00 AM - 5:30 PM

Thursday, April 23, 7:30 AM - 10:00 AM

Thursday, April 23, 7:30 AM - 5:00 PM

Thursday, April 23, 8:00 AM - 12:00 PM

Thursday, April 23, 8:30 AM - 12:30 PM

CRRC Sifang America Railcar Assembly Tour
Session Number: TT-12
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Thursday, April 23, 8:30 AM - 1:30 PM

G&W Electric Company Factory Tour
Session Number: TT-13
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Thursday, April 23, 9:00 AM - 3:00 PM

Member Lounge
Room: Registration Area-Level 3
Track(s)

Thursday, April 23, 10:00 AM - 2:00 PM

Thursday, April 23, 10:00 AM - 3:00 PM

Exhibit Hall Open
Room: Exhibit Hall-Level 3
Track(s)

Thursday, April 23, 10:15 AM - 11:15 AM

Thursday, April 23, 10:45 AM - 11:45 AM

Thursday, April 23, 11:00 AM - 4:00 PM

Suzlon Wind Turbine Training Center Tour
Session Number: TT-14
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Thursday, April 23, 11:30 AM - 4:30 PM

S&C Electric Company Factory Tour
Session Number: TT-15
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Thursday, April 23, 12:00 PM - 4:00 PM

ComEd Tech Center
Session Number: TT-16
Room: Bus departs from Level 1, Gate 1 area.
Track(s)

Thursday, April 23, 3:00 PM - 4:00 PM